ביוגרפיה

פליציה בלומנטל נולדה בוורשה ושם גם למדה בקונסרבטוריון הלאומי אצל קרול שימנובסקי, יוסף גולדברג ודז'בייצקי. היא החלה בקריירה בינלאומית לפני שפרצה מלחמת העולם השניה. באפריל 1940 נאלצה בכורח הנסיבות לעזוב את אירופה ומצאה מקלט בברזיל שם החלה בקריירה חדשה והופיעה בריו דה ז'ניירו, בבואנס איירס ובמונטיבידאו. בעקבות הצלחות אלה החלה בלומנטל להופיע גם בארצות הברית.

המלחין הלאומי הברזילאי הייטור וילה לובוס, שהתרשם עמוקות מביצוע ה"בכייאנה ברזיליירה" מס' 3 שלו לפסנתר, החליט לחבר את הקונצ'רטו החמישי שלו עבורה. ביצוע הבכורה של הקונצ'רטו הזה התקיים בלונדון בשנת 1955, כשוילה לובוס מנצח על הקונצרט. מלונדון המשיכו השניים בסיור קונצרטים ברחבי אירופה, וגם הקליטו את היצירה עבור חברת HMV בפאריס עם התזמורת הלאומית הצרפתית.

כשהתבקש המלחין קז'ישטוף פנדרצקי לחבר בשנת 1971 יצירה לציון 25 שנים לבית הספר איסטמן למוזיקה ברוצ'סטר (ניו יורק), הוא חיבר את הפרטיטה לצ'מבלו ולתזמורת והקדיש אותה לפליציה בלומנטל, שגם ביצעה אותה בארצות שונות בעולם, שמתוכם ניצח פנדרצקי בעצמו על שלושים וחמש הופעות. כמוהו גם וויטולד לוטוסלבקי חיבר עבורה את יצירתו "וריאציות על נושא מאת פגניני". בשנת 1973 הופיעה בלומנטל ב-22 קונצרטים מחוף לחוף בארצות הברית ובעונת 1976-77 היתה הסולנית בסיור שקיימה התזמורת הקאמרית של וינה בקליפורניה.

הופעות והישגים מוזיקליים

פליציה בלומנטל הופיעה עם התזמורות החשובות באירופה, ובלונדון לבדה ניגנה עם התזמורת הסימפונית, התזמורת הסימפונית של ה-BBC, הפילהרמונית המלכותית, פילהרמוניה והפילהרמונית של לונדון. פליציה בלומנטל הקליטה יותר מששים קונצ'רטי לפסנתר, רבים מהם יצירות של מלחינים מוכרים שהוקלטו על ידה לראשונה. היא הקליטה קונצ'רטי מוצרט עם תזמורת המוצרטאום של זלצבורג ואת חמשת הקונצ'רטי מאת בטהובן עם התזמורת הסימפונית האוסטרית בניצוח רוברט וגנר. הקלטתה של הסונטות והטוקטות מאת תלמידיו של דומניקו סקרלטי זכתה בפרס הגדול של טוקיו בשנת 1977.

בשנת 1991 נפטרה פליציה בלומנטל בתל אביב. המרכז למוזיקה המכיל את הספריה למוזיקה של העיר תל אביב נקרא על שמה של פליציה בלומנטל ומכיל את הקלטותיה והתוים שהיו ברשותה.

PIANO CONCERTO NO.5, 'THE EMPEROR'

FELICJA BLUMENTAL C.V